Zadbajmy o zabytki

Posted on Sie 1, 2018 | 0 comments


Zadbajmy o zabytki

Z pewnością administratorzy budynków zabytkowych oraz tych nowoczesnych zbudowanych w ostatnim czasie zastanawiają się sprzeczają się ze sobą, który z nich ma lepiej. Właściciel biurowca nowego ma nieco mniej problemów związanych z utrzymaniem swojego budynku, z drugiej strony leży on nieco dalej od centrum i nie jest tak chętnie pożądany przez klientów, jak dziewiętnastowieczna kamienica, położona tuż przy rynku dużego miasta, jak na przykład Kraków, czy Poznań.

zabytki w Krakowie

Plusy zabytków

Jednak ten drugi musi pamiętać o czymś takim, jak renowacja zabytków, która może być czasem bardziej droga, niż normalny remont, a ponadto obwarowana jest różnymi przepisami, które trzeba wykonać i jeszcze przejść kontrolę konserwatora zabytków.

Dlatego też faktem jest, że obie sytuacje mają swoje plusy i minusy, podczas gdy plusy po jednej stronie będą minusami po drugiej i na odwrót. Jednak renowacja zabytków dla osoby, która nie tylko zarabia na budynku, ale także czerpie przyjemność z zarządzania nim, może być bardzo ciekawym doświadczeniem. A nuż przecież na suficie odnajdzie się jakieś stare freski, a w piwnicach będzie można przeprowadzić wykopaliska archeologiczne.

Nowa Huta w Krakowie

W związku z możliwością zaistnienia takich zjawisk, trzeba dokładnie przemyśleć sobie, jak ma wyglądać renowacja zabytków i wynająć do niej taką firmę remontową i budowlaną, która ma w tym doświadczenie i wie co robić, jak takie freski zostaną odkryte. W miastach, gdzie jest sporo starych zabytków, renowacja zabytków nie powinna być trudnym przedsięwzięciem i łatwo będzie znaleźć taką firmę.